Preowned Zenith Pilot Automatic 40mm BOUTIQUE EDITION 03.4000.3620/51.I003
STOCK #: 65786
Condition Near New 90%+
Warranty 1 Year TWS Pre-Owned Warranty
Box Original Box
Papers All Papers Warranty Dated 04/2024
Manufacturer Warranty No
Year 2024
Case Material Stainless Steel
Dial Colour Blue
Crystal Scratch Resistant Sapphire
Size Mens
Band Material Rubber
Band Color Blue
Buckle Deployant
Case Back Transparent
Movement Automatic
Water Resistance 100m/10atm/300ft
Case Dimensions 40.00 mm
Movement: Powered by a Zenith in-house caliber El Primero 3620, beats at 36,000 vph (5Hz), contains 27 jewels and has a power reserve of +/- 60 hours.